sobota, 13 kwietnia 2013

ksieża chcą mieć zony

Księża chcą mieć żony i dzieci. Watykan szykuje debatę

wg, PAP
13.04.2013 , aktualizacja: 13.04.2013 09:14
A A A Drukuj
Ksiądz
Ksiądz (Fot. Jacek Łagowski / Agencja Gazeta)
- Z anonimowych badań, prowadzonych wśród polskich kapłanów wynika, że tylko jedna trzecia z nich świadomie wybrałaby życie w celibacie - czytamy w "Dzienniku Polskim". W Stolicy Apostolskiej szykuje się debata na temat celibatu księży.
Prof. Józef Baniak, socjolog religii z Poznania, prowadził badania nad "kryzysem tożsamości kapłańskiej". Jedno z pytań anonimowej ankiety przeprowadzonej wśród około 900 kapłanów brzmiało: "czy gdyby miał ksiądz możliwość wyboru (tak jak np. w Kościele prawosławnym), to wybrałby życie księdza żonatego czy w celibacie?". 53 proc. pytanych odpowiedziało, że wolałoby mieć żonę i rodzinę. Tylko 28 proc. wybrałoby życie w celibacie. Pozostali "nie mieli zdania" lub nie chcieli odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

"Kościół ma większe problemy niż celibat"

Prof. Baniak twierdzi, że postulat całkowitego zniesienia celibatu pojawia się najwyżej u 10-15 procent księży. Większość chciałaby mieć jednak możliwość wyboru stylu życia kapłańskiego - w celibacie albo w małżeństwie, tak jak to jest w Kościele prawosławnym. Polscy hierarchowie, pytani o opinię w tej sprawie, odpowiadają, że Kościół ma większe problemy niż celibat.

REKLAMA
W podobnym tonie wypowiadają się szeregowi księża. Jak ujawnił arcybiskup Jean-Claude Perisset, watykański dyplomata, w Stolicy Apostolskiej szykuje się debata na temat celibatu księży. Podkreślił, że celibat nie jest dogmatem, ale tradycją Kościoła katolickiego.

Więcej czytaj w "Dzienniku Polskim".
ZOBACZ TAKŻE
Zobacz więcej na temat:
  • 26
  • 12
  • 11
REKLAMA PAYPER.PL

Komentarze (205)

  • c.t.k
    Oceniono 317 razy 237
    Kto utrzyma tę powiększającą się bandę darmozjadów?.My utrzymamy....
  • leser.1
    Oceniono 311 razy 219
    ... Ale to właśnie celibat jest źródłem i przyczyną tych "większych" problemów kościoła.
    Normalnie bzykający mężczyzna nie przejawia chorobliwego zainteresowania dziećmi.
  • amorvertical
    Oceniono 251 razy 203
    Ta zakłamana, zbrodnicza instytucja od dawna nie ma nic wspólnego z Panem Bogiem. Nawet Biblię traktują tak jak im wygodnie. A tam jest napisane m.in. jaki powinien dobry biskup. Mieć żonę, dzieci, traktować je dobrze i dawać przykład. Oni jednak wolą życie Piotrusia Pana. Zero odpowiedzialności, pogoń za kasą, bzykando chłopaczków lub dziewczynek, wszystko w imię Pana. Nawet książek nie chce im się czytać. Ostatnie wypowiedzi naszych hierarchów są w klimacie afgańskich ajatollahów. Do piachu z nimi. Rozwiązać konkordat i to natychmiast zanim nie ograbią Polski do reszty.
  • drive55
    Oceniono 165 razy 133
    taa, i będziemy utrzymywać jeszcze żonkę i stadko dzieci i kształcić i wyposażać na dorosłe życie. Jak ci przeszkadza celibat lub masz wątpliwości czy wytrzymasz nie pchaj się na księdza. Proste. Sam kiedyś myślałem o seminarium,ale wybrałem piękną blondynę z paskudnym charakterem.
  • sirseb
    Oceniono 165 razy 121
    haahha

    zalosna i zaklamana instytucja
  • blogfiles
    Oceniono 105 razy 79
    Wystarczy zamiast zapisywać się do seminarium - zostać pastorem i się ożenić. Później w blasku chwały "nawracasz się na katolicyzm" i "przechodzisz do Kościoła" - oczywiście nie jako szeregowy wierny, tylko jako ksiądz. Taki mały real-world hacking. Coś jak przenoszenie abonamentu "zielonej" sieci do prepaida w "zielonej" sieci - za pośrednictwem innej sieci :)
  • naz_niepoprawna
    Oceniono 61 razy 51
    "w Stolicy Apostolskiej szykuje się debata na temat celibatu księży" - jeżeli szykuje się jakakolwiek debata w tej kwestii, to w kontekście zabezpieczenia majątku kościelnego przed podziałem i roszczeniami - sprawami, które spowodowały wprowadzenie celibatu.

    "Czy gdyby miał ksiądz możliwość wyboru (tak jak np. w Kościele prawosławnym), to wybrałby życie księdza żonatego czy w celibacie?" - 53 proc. chce żony i dzieci. Ciekaw jestem odpowiedzi, gdyby pytanie rozszerzyć: "czy gdyby miał ksiądz możliwość wyboru (tak jak np. w Kościele prawosławnym) i zablokował sobie awans w kościelnej hierarchii, to wybrałby życie księdza żonatego czy w celibacie?".

poniedziałek, 10 grudnia 2012

chciał zabić monikę i prezydent warszawy

Gazeta Wyborcza": Brunon K. chciał zabić Monikę Olejnik i prezydent Warszawy

red
28.11.2012 , aktualizacja: 28.11.2012 06:54
A A A Drukuj
Monika Olejnik, Hanna Gronkiewicz-Waltz
Monika Olejnik, Hanna Gronkiewicz-Waltz (Fot. Bartosz Bobkowski, Franciszek Mazur / AG)
- Oprócz zamachu na Sejm terrorysta Brunon K. planował zabić dwie znane osoby: Hannę Gronkiewicz-Waltz i Monikę Olejnik - powiedziała ABW posłom komisji ds. służb specjalnych. Informacje o tym potwierdziliśmy u kilku osób, które brały udział w nadzwyczajnym posiedzeniu speckomisji - podaje "Gazeta Wyborcza". Posiedzenie odbyło się w ubiegły czwartek.
- Jednym z wariantów rozważanych przez Brunona K. był jednoczesny atak na Sejm i te dwie znane osoby. Wzmocniłoby to efekt chaosu w kraju, do którego chciał doprowadzić. W innym planie przewidywał przeprowadzić te akcje w różnym czasie - mówi źródło "Gazety". Po spotkaniu wszyscy - od prawa do lewa - mówili, że rozmowa rozwiała ich wątpliwości, czy Brunon K. stanowił rzeczywiste zagrożenie.

Podczas spotkania poruszony został też wątek zaginionej teściowej Brunona K. "Jak się dowiedzieliśmy w Krakowie, 62-letnia kobieta jest poszukiwana przez służby od kilku dni. Według naszych informacji to ona wspierała finansowo rodzinę Brunona K. Naukowiec korzystał też z jej domu pod Wieliczką, który jakiś czas temu opuściła.

45-letni pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Brunon K. został zatrzymany 9 listopada; postawiono mu zarzut przygotowywania zamachu bombowego w budynku Sejmu na konstytucyjne organy RP (m.in. na prezydenta, premiera i rząd). Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności. K. został objęty w areszcie szczególną ochroną.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"
ZOBACZ TAKŻE
Zobacz więcej na temat:
  • 470
  • 31
  • 26
  • 21
REKLAMA PAYPER.PL

Komentarze (470)

  • free_rodnick
    Oceniono 557 razy 367
    ...oraz podpalić redakcję wyborczej.A potem już tylko papież,Obama i lot na Marsa.
  • buk-humor-dziczyzna
    Oceniono 362 razy 272
    najlepszy numer jaki słyszałem to komentarz jakiegoś dziennikarzyny powołujacy się na "anonimowego eksperta" w którym stwierdzał, że ładunek pieknego Brunona miał moc małej bomby atomowej!!!!!!!!!!
    Koorva jaka ciemnota!!!
  • a-z2005
    Oceniono 383 razy 215
    "Jednym z wariantów rozważanych przez Brunona K. był jednoczesny atak na Sejm i te dwie znane osoby. Wzmocniłoby to efekt chaosu w kraju, do którego chciał doprowadzić. "
    Tia zwłaszcza zamach na Olejnik wywołałby chaos, chyba w warszawskich sklepach z drogim obuwiem. A jeśli chodzi o HGW to chaos powstałby jedynie w nagradzaniu premiami urzędników - we wszystkich innych dziedzinach zarządzania W-wą już panuje.
    Kto mu tę listę układał, Bondaryk?
  • tenare
    Oceniono 253 razy 187
    " Wzmocniłoby to efekt chaosu w kraju "

    Atak na Monikę Olejnik wzmocniłby efekt chaosu w butikach, w drogerii, u fryzjera i u kosmetyczki.
  • kerryking
    Oceniono 309 razy 171
    I jeszcze Świętego Mikołaja chciał zabić, aby dzieciom święta popsuć!
  • wessling
    Oceniono 178 razy 154
    Pani Moniko, niedobrze !
    Lista się odnalazła !
  • zdzisiek66
    Oceniono 212 razy 146
    A nie miał przypadkiem gotowych planów zabicia Obamy i cesarza Japonii? ABW powinna się pochwalić zagranicznym kolegom, że w ostatniej chwili udaremniła te zamachy.

wybuch

Wybuch i tajemnicza zbrodnia w siedzibie wydawnictwa

piot, PAP
10.12.2012 , aktualizacja: 10.12.2012 20:05
A A A Drukuj
W siedzibie wydawnictwa Magnum-X przy ul. Grochowskiej w Warszawie najpierw doszło do zabójstwa, a potem do wybuchu nieznanej substancji. Według nieoficjalnych informacji sprawcą zbrodni jest prezes wydawnictwa, a ofiarą jego zastępca.
Około godz. 14 mieszkańcy usłyszeli eksplozję w jednym z budynków przy ul. Grochowskiej w pobliżu skrzyżowania z Gocławską. Początkowo byli przekonani, że wybuchł gaz.

- Ulicą Grochowską jechał akurat policyjny patrol. Z budynku wybiegł mężczyzna i poprosił o pomoc. Funkcjonariusze natychmiast podjęli interwencję - relacjonuje asp. Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji.

Okazało się, że do budynku, w którym mieszczą się różne biura, a także zakład produkcji osprzętu lotniczego, przyszedł 48-letni mężczyzna. Skierował się do siedziby wydawnictwa Magnum-X. To nieduża firma zajmująca się wydawaniem specjalistycznych pism o wojskowości i lotnictwie, m.in.: "Nowa Technika Wojskowa", "Lotnictwo", "Morze, Statki i Okręty", "Strzał" i "Poligon".

W jednym z pokoi zaatakował innego mężczyznę. Ugodził go nożem. Zaatakowany zmarł. Nożownik miał ze sobą jeszcze niezidentyfikowany na razie materiał pirotechniczny. Gdy kolega rannego rzucił się mu na pomoc, materiał eksplodował. Ranił napastnika, ale też drugiego z mężczyzn. - 48-latek ma obrażenia rąk. Drugi z mężczyzn, ten, który chciał pomóc koledze, ma niegroźne obrażenia - dodaje asp. Mrozek.

Policjanci podejrzewali, że nożownik mógł przynieść ze sobą więcej wybuchowych materiałów, dlatego zdecydowali się ewakuować budynek. Nic jednak nie znaleziono.

Śledztwo w tej sprawie przejęła już od policji prokuratura. Na razie nie ujawnia żadnych informacji o motywach zbrodni. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że podejrzanym o dokonanie zbrodni jest Cezary S., prezes wydawnictwa Magnum-X, zaś ofiarą wiceprezes tej spółki - Krzysztof Z. Tłem zabójstwa miały być nieporozumienia biznesowe. Andrzej Kiński, redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej", odmówił komentarza w tej sprawie.

ZOBACZ TAKŻE
  • 40
  • 5
  • 13
  • 3
REKLAMA PAYPER.PL

Komentarze (41)


  • c.t.k
    Oceniono 30 razy 28

    Ofiara wybuchu zmarła na skutek rany kłutej.


  • piotr.sko
    Oceniono 26 razy 18

    "...W jednym z pokoi zaatakował innego mężczyznę. Ugodził go nożem. Zaatakowany zmarł. Nożownik miał ze sobą jeszcze niezidentyfikowany na razie materiał pirotechniczny. Gdy kolega rannego rzucił się mu na pomoc, materiał eksplodował. Ranił napastnika, ale też drugiego z mężczyzn. - 48-latek ma obrażenia rąk. Drugi z mężczyzn, ten, który chciał pomóc koledze, ma niegroźne obrażenia - dodaje asp. Mroze..."

    piot czli autor : gdzie ty się uczyłeś pisać? Kto ma 48 lat? Sprawca został zatrzymany? Co to za składnia ? Jesteś Yoda?


  • volito
    Oceniono 17 razy 11

    materiał wybuchł mu w rękach, ale zastali go LEKKO rannego w rękę. ciekawe...


  • herbat
    Oceniono 59 razy 11

    Czy aby nie byli to Rosjanie? Coś mi tu pachnie trotylem.
    Nowy wątek dla Antka...


  • zygosz
    Oceniono 58 razy 10

    Zamachowcy poklocili sie kto jest pierwszy na liscie samobojcow.


  • prezio2
    Oceniono 7 razy 7

    a potem do wybuchu nieznanej substancji.

    Przecież wiadomo że to wybuchła pasta do butów.


  • heniek_szuflada
    Oceniono 10 razy 6

    Porachunki bylej WSI zalozyciela...? a kto domyslny to wie?!


  • glizelda
    Oceniono 3 razy 3

    kogo to cmia? to zaplanowane, zeby cos nie wyszlo na jaw!