sobota, 24 marca 2012

Choroby Układu Pokarmowego u Koni Zimnokrwistych.


ZABURZENIA ŻOŁĄDKOWO-JELITOWE, KOLKI, ZAPALENIE ŻOŁĄDKA I JELIT:
·     
Spowodowane przez podawanie paszy spleśniałej lub nadpsutej,  bądź z szkodliwymi domieszkami (piasek, szkło, gwoździe). Przeziębienie żołądka następuje gdyż podajemy rozgrzanemu koniowi zimną wodę.

·      OBJAWY:

Brak apetytu, niepokój. Koń postękuje, zdradza silne bóle kurczowe, pokłada się. Występują wzdęcia, zaparcia lub biegunka, oddawany kał pokryty jest śluzem z domieszką krwi. Osłabienie, wzmożone pragnienie.
 
ZAPOBIEGANIE:

Konie poić przed karmieniem wodą od stałą o temperaturze pokojowej.
Pod żadnym pozorem nie poić koni zgrzanych i spoconych.
Owies dawać przesiany.
Do ziarna dodawać sieczkę z dobrej słomy.
Nie przekarmiać koni.
Konie poić nie wcześniej niż w 2-3 godziny po nakarmieniu.
Siano zadawać suche, nie spleśniałe i nie zatęchłe, po uprzednim przetrząśnięciu. Nie wprowadzać koni spoconych i zagrzanych do stajni, lecz oprowadzać je dopóki nie ostygną.
Przy przejściu z karmienia paszą zeszłoroczną na świeżą, należy te karmy wymieszać ze sobą.
W razie zauważenia w kale robaków zwrócić się do weterynarza o odrobaczenie zwierzęcia.
Przynajmniej raz w roku poddać konia przeglądowi zębów.
Wkładać do żłobów sól bydlęcą w kawałkach do lizania lub stale dodawać do karmy.
Wieczorem przed dniem wolnym od pracy oraz w sam dzień karmić konie mniej obficie i przejeżdżać lub oprowadzać przynajmniej 1-2 godziny.

Leczenie

Konia należy przegłodzić, stosując przez kilka dni karmę dietetyczną. Do karmy dodawać po dwie łyżki stołowe soli gorzkiej i po łyżeczce soli kuchennej. Poić wodą odstałą o temperaturze pokojowej. Przy lekkich zaburzeniach żołądkowych należy rozetrzeć boki konia wiechciami słomy skropionymi spirytusem denaturowanym z terpentyną i oprowadzić po stępie, a następnie przegłodzić. Przy poważniejszych zaburzeniach żołądkowo- jelitowych u koni, jak kolki, należy zwrócić się do lekarza. Szczególnie niebezpieczne są wzdęcia przy nie odchodzeniu wiatrów. Do czasu przybycia lekarza można stosować lewatywy z letniej wody mydlanej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz