środa, 18 kwietnia 2012

Wyrobienie paszportu dla konia

→ Start → Zwierzęta i przyroda → Konie Strona PDF Strona HTML Pobierz Dodaj do notatnika

Wyrobienie paszportu dla konia
Wyrobienie paszportu dla konia


ID wpisu: 20484 / 4483

Paszport dla konia jest dokumentem obowiązkowym dla każdego posiadacza zwierzęcia. Można go zdobyć na kilka sposobów. Najpopularniejszy z nich, to wniosek złożony w regionalnym OZHK.


Ustawa o identyfikacji zwierząt nakłada na każdego właściciela konia obowiązek wyrobienia paszportu. Dokument taki zawiera podstawowe dane, opis zwierzęcia, informacje o właścicielu oraz miejscu stacjonowania konia. Paszport jest istotny także z weterynaryjnego punktu widzenia, gdyż zawiera on potwierdzenie czy dany koń miał przepisywane jakieś lekarstwa, oraz czy jego mięso nadaje się po uboju do spożycia. Zgodnie z obowiązującym prawem konie, które nie posiadają tego ważnego dokumentu, w ogóle nie mogą opuścić gospodarstwa. Aby zaopatrzyć się w paszport, hodowca musi zgłosić się do odpowiedniego dla jego miejsca zamieszkania, związku hodowców, gdzie należy przedstawić akt własności konia oraz świadectwo krycia. To drugie zaświadczenie jest możliwe do otrzymania w punktach kopulacyjnych, po potwierdzeniu źrebności klaczy. Związek ma określony ustawowo czas, aby dojechać do właściciela, dokonać opisu źrebaka (lub starszego konia), a także na wyrobienie paszportu według wymaganych kryteriów.
Początkujący hodowcy koni często borykają się z problemem: jakim ogierem pokrywać swoje klacze. Wybór jest duży, a nie zawsze cena stanów świadczy o późniejszym efekcie. W każdym powiecie można znaleźć minimum cztery punkty kopulacyjne. W niektórych powiatach województwa mazowieckiego takich punktów jest kilkanaście, a nawet powyżej dwudziestu. Czasem warto pojechać z klaczą kilkadziesiąt kilometrów, jeżeli późniejszy efekt krycia się opłaci. Z pomocą dla osób hodujących konie, przychodzą katalogi ogierów. W nich to wyszczególnione są podstawowe informacje na temat każdego ogiera, takie jak umaszczenie, wymiary, bonitacja czy też to czy dany ogier przeszedł próby dzielności. Dodatkowo w takich katalogach znajdują się informacje kontaktowe ogierów oraz adresy punktów kopulacyjnych. Katalogi można nabyć w okręgowych związkach hodowców koni, na imprezach związanych z branżą hodowlaną oraz wszelkich przeglądach i czempionatach. W niektórych województwach wykaz ogierów jest dostępny na stronie internetowej związku hodowców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz